top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Create Design

RÓŻ

Nie ma chyba bardziej kontrowersyjnego i nielubianego koloru niż różowy.

Dla wielu to synonim kiczu, infantylności czy barbie. Zarezerwowany jedynie dla małych dziewczynek. Dla mężczyzn niemęski.

Moim zdaniem jest to najbardziej "skrzywdzony" kolor.

Przecież sam w sobie jest piękny, świetnie komponuje się z innymi barwami oraz daje uczucie przytulności.


Dlaczego róż wzbudza tak skrajne emocje?


HISTORIA:


Może dlatego, że jego historia jest dość przewrotna. Zapewne mało kto wie, ale do okresu II wojny światowej róż był uznawany za kolor MĘSKI! Róż był bledszą, bardziej stonowaną wersją czerwieni-czyli barwy królewskiej. Symbolizował siłę, moc i energię. Był dodatkiem kolorystycznym w strojach roboczych.


Wraz z latami 50-tymi, gdy pojawiła się lalka barbie oraz kobiety zaczęły walczyć o równe prawa, róż został nierozerwalnie powiązany z kobiecością, delikatnością i słabością.

Później zaczęto ten kolor przypisywać głównie małym dziewczynkom i stał się wręcz ich symbolem.


Róż we wnętrzach także kojarzy się większości tylko z pokojem dla dziecka.

A każda dorosła osoba, która się na niego decyduje jest odbierana jako osoba zapewne infantylna albo innej orientacji. Dla wielu osób wszystkie kolory są dozwolone poza właśnie różowym.


Jednak wbrew tym wszystkim skojarzeniom wielu projektantów bardzo często wykorzystuje tę kontrowersyjną barwę w swoich projektach.


ODCIENIE RÓŻOWEGO


Róż różowi nierówny. Możliwość odcieni i podtonów jest ogromna. Silny trend na nieoczywiste barwy wręcz wymusił szeroki wachlarz kolorów różowego. I to jest najważniejsza sprawa o której musimy pamiętać aranżując wnętrze.


Róż ma także takie odcienie, które rzeczywiście mogą być trudne w odbiorze. Ale czy nie jest tak także z innymi kolorami? Czerwień, fiolet, niebieski, żółty-mają także takie odcienie, gdzie dłuższe przebywanie z nimi mogłoby nas zmęczyć.

Róż ma o tyle trudniej, że jeszcze zostały mu przypisane stereotypy.

I wcale się nie dziwię, że dorosła kobieta, mężczyzna czy para nie chce, aby jego salon czy sypialnia były kojarzone z pokojem 5 letniej dziewczynki.


Zapraszam do przeglądu obecnych trendów wnętrzarskich w których pokazuję jak okiełznać róż i wydobyć z niego tylko to co piękne.


KUCHNIA


Całe szczęście trend na tylko białe kuchnie ustępuje na rzecz koloru. Także różowego.

Róż ten jest pudrowy, lekko zgaszony i przełamany kroplą cappuccino, brzoskwini czy wrzosu. W towarzystwie bieli, złotego czy szarości tworzy niezwykle elegancką przestrzeń. W przypadku frontów warto wybrać wersję matową zarówno w opcji gładkiej jak i frezowanej. Uchwyty lub ich brak pozostaje już kwestią osobistych preferencji.

Róż świetnie współgra z drewnem, marmurem czy białą cegiełką.







zdjęcia pochodzą ze stron: www.architecturaldigest.com www.home.designing.com www.i.pinimg.com www.sfgirlbaby.com IG:Luxe_design_ru, nerointerieurs


Róż także łączy się świetnie z lastryko







Można także róż zestawić w odważniejszych opcjach- z butelkową zielenią, różowym marmurem czy złotem w dużej ilości. Efekt jest na pewno niepowtarzalny i ciekawy, choć zdaję sobie sprawę, że nie dla każdego.



zdjęcia pochodzą ze stron www.i.pinimg.com konto IG: Raw_Decor, Covetedmagazine



ŁAZIENKA


To pomieszczenie daje nam spektrum możliwości aranżacji.

Możemy bazować na różowej kolorystyce w meblach. Piękny zgaszony róż z domieszką koloru cappuciono świetnie się komponuje z pastelową zielenią, motywem marmuru i stonowaną tapetą.

Wystarczy choćby szafka pod umywalkę na tle białej ściany. Drobny akcent różu a jest pięknie.





zdjęcia pochodzą ze stron www.behance.net konta IG: berg_interior, luxe_design_ru, raw_decor


Armatura w łazience także może pojawić się w kolorze różu. Tutaj wanna wolnostojąca jako główny punkt tej łazienki




Kolejnym rozwiązaniem są mozaiki. Można wykorzystać je jako tło dla lustra czy muszli w formie akcentu kolorystycznego lub jako całość na wszystkich ścianach. Dla "złagodzenia" tego różu sprawdzi się zastosowanie czarnej armatury.





Różowe lastryko choćby w postaci blatu zawsze się wybroni




Wzór marmuru czy kamienia w różu nada unikatowości łazience.





Róż także może być świetną bazą do stworzenia łazienki w klimacie lat 60tych-gdzie era kosmosu zdominowała wiele wnętrz.


www.sightunseen.com Ig: covetedmagazine


POKÓJ DZIECIĘCY


Jestem pewna, że większość z Was widziała róż tylko w pokoju dziecięcym, a konkretnie dziewczęcym. Przyznam, że często odcień wybierany do tego pomieszczenia jest specyficzny- od księżniczkowego, barbiowego po tzw. majtkowy ;) I on rzeczywiście w takim nadmiarze niekoniecznie wywołuje dobre skojarzenia.

Pokoje dziecięce z racji tego, że pełne są kolorowych zabawek, książek i przyborów szkolnych są już wystarczająco kolorowe. I jeżeli wrzucimy tam dodatkowo ostry kolor typu barbie to może być już zdecydowanie za dużo.

Przy aranżacji dziecięcej przestrzeni warto wykorzystać nieoczywisty złamany róż. Zresztą sami zobaczcie

Kolor ten jest spokojny, przytulny i sprawdzi się nawet u dziewczynki, która zaczyna być nastolatką.



Mocniejsza wersja różu także wygląda pięknie, wystarczy ograć ją bielą czy drewnem. Trzymać się konsekwentnie tonacji i uzyskujemy spójny efekt.






www.muralswallpaper.com IG: berg_interior


RÓŻOWA ŚCIANA


Różem możemy pobawić się także malując w tym kolorze ściany, które będą tworzyć wnętrza monochromatyczne lub bazę dla ciemnych mebli.







Różowa ściana może być także fragmentem wcześniej zaplanowanej przestrzeni. Głównym punktem pomieszczenia, tłem dla obrazów, lustra czy stołu.

Akcentem kolorystycznym w postaci dosłownie prostokąta.

Super pomysłem jest też lokalizacja różu na suficie w kontraście z ciemnym grafitem na ścianach i meblach. Można tutaj naprawdę dać ponieść się wyobraźni.





Wykorzystanie sztukaterii także przepięknie ozdobi pustą różową ścianę.






Różem możemy także zagrać w obrębie kilku odcieni i faktur tworząc minimalistyczne i oryginalne wnętrze




IG: tomo_yarmush


MEBLE


Meble to taki element aranżacji, który zdecydowanie łatwiej wymienić.

Jest on rozwiązaniem dla tych, którzy być może obawiają się tego, że kolor z czasem może im się opatrzyć lub znudzić. Jednocześnie fotel, sofa czy krzesła mogą być taką kropką nad i we wnętrzu. Tworzyć dopełnienie danego stylu.




Sofa, szezlong czy rogówka. Forma jest dowolna- gładka, pikowana czy w stylu Ludwika. Ważne, aby pasowała kolorystycznie do całej reszty. Najlepiej, żeby nie miała konkurencji w postaci intensywnych barw czy wzorów.




Sypialnia to także takie miejsce gdzie idealnie róż się sprawdzi. Dekoracyjne wezgłowie, łóżko, zasłony a nawet zabudowa to kolejna opcja na zastosowanie omawianego koloru.



IG: berg_interior, Pinterest


TAPETY


Uwielbiam tapety, one zawsze znajdują zastosowanie w każdym trendzie.

Ich różnorodność i jakość jest dziś tak ogromna, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie mogło ich zabraknąć w moim przeglądzie.

To na co chciałam zwrócić uwagę to fakt, że nie musi być to cała różowa tapeta. Róż często może być dodatkiem, tłem dla innych barw bądź dopełnieniem w postaci podłogi. Róż może tylko się gdzieś przedzierać.



www.archiproducts.com www.bocadolobo.com www.galeriemagazine.com IG: avalana_design, maisonvalentinaa, seasonsincolour



DODATKI


Róż nie zawsze musi grać główne skrzypce i dominować wnętrze.

Są osoby, które nie lubią zbyt dużej ilości koloru i tu wcale nie chodzi tylko o różowy. W takim przypadku trzeba zastosować różowy w postaci dodatku.

Jednak żeby tworzył piękną przestrzeń musi być przemyślany.

Wazony, obrazy, poduszki czy zdjęcie w wersji różowo-czarnej są to pomysły, którymi warto się zainspirować.





Róż bardzo lubi towarzystwo bieli jak i ciemnych barw typu czerń, grafit, granat czy zgniła zieleń





www.katrinaleechambers.com IG: luxe_design_ru


Kolor różowy wdzięczny jest także w obiektach komercyjnych. Tutaj możemy jeszcze bardziej zaszaleć. Miejsca takie na pewno będą przyciągać swoją oryginalnością






COŚ DLA ODWAŻNYCH


Wielu projektantów róż wykorzystuje także do "gry" kolorami, formami, materiałami i teksturami. Są to bardzo przemyślane rozwiązania połączone z niezwykłą umiejętnością zestawiania ze sobą barw trudnych, nieoczywistych.

Ja bardzo cenię takie projekty za to, że są inne niż wszystkie, personalizowane pod konkretną osobą, która w takim wnętrzu odnajdzie się idealnie.

Warto się zainspirować :)




A na koniec wnętrza w odcieniach różu o których pomyśleliście na samym początku, gdy napisałam słowo róż i związane z nim skojarzenia. :)

Być może wielu z Was zaskoczę, ale są to także wnętrza wysoko w trendach.

Tak-nie są dla każdego. Tak-pewnie wielu z Was nie chciałoby mieć ich w swoich domach.

Ale zostawiam Was z tymi wnętrzami, ponieważ chcę Wam przekazać, że po pierwsze w psychologii koloru róż to kolor bardzo pozytywny i wpływa niezwykle dobrze na nasze samopoczucie.

Po drugie są ludzie -zarówno kobiety jak i mężczyźni, którym bardzo podobają się te wnętrza, ale nigdy się na nie nie zdecydują. Dlaczego?

Bo ciągle żyjemy dla innych a nie dla siebie, ciągle przejmujemy się tym co powiedzą lub pomyślą inni. Jesteśmy wychowani na stereotypach, że róż jest tandetny, kiczowaty lub zarezerwowany dla "pustych blondynek"....


Róż to niezwykle urokliwy i kobiecy kolor. A cóż złego jest w kobiecości i delikatności? Czy jest to jakaś ujma?

Otaczajmy się takimi wnętrzami i kolorami jakie lubimy.

Nasz dom czy mieszkanie to nasza oaza. Tutaj to nasz gust i preferencje się liczą. Nie sąsiada, nie koleżanki z pracy czy innej osoby :)


A co Wy myślicie o różu?


Pozdrawiam


Klaudia




IG: mrbuckleyinteriors




bottom of page