top of page
  • Zdjęcie autoraKlaudia Create Design

PROJEKTANT/ARCHITEKT WNĘTRZ - JAK GO WYBRAĆ?

Kupujesz mieszkanie lub budujesz swój wymarzony dom. Zdajesz sobie sprawę z ogromu prac projektowych jakie trzeba wykonać i pieniędzy, które trzeba będzie wydać na urządzenie.


Wiesz, że to zadanie zdecydowanie może ułatwić Ci projektant wnętrz. Włączasz Internet i oglądając masę profili architektów już sam/sama gubisz się kogo wybrać.


Teoretycznie pierwszą myślą jest estetyka projektów. I owszem jest to bardzo ważny punkt, jednak nie tylko o nim warto pamiętać. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma wskazówkami.




PROJEKTANT WNĘTRZ- OD CZEGO ZACZĄĆ POSZUKIWANIA?


Być może zdziwię Cię odpowiedzią, ale zacznij od wypisania swoich potrzeb. Stworzenie takiej listy będzie świetnym sposobem na eliminację projektantów, którzy u Ciebie się nie sprawdzą.


Jak ma wyglądać taka lista potrzeb? Oto punkty, które powinna zawierać.


1. Rodzaj projektowanej przestrzeni: nowopowstały dom, mieszkanie deweloperskie, remont domu lub mieszkania, pojedyncze pomieszczenie np. łazienka

2. Metraż projektowanej przestrzeni

3. Kiedy mogę zacząć usługę projektową

4. Stylistyka w jakiej ma zostać zaprojektowana przestrzeń

5. Rodzaj projektu: tylko wizualizacje, projekt kompleksowy z dokumentacją, projekt kompleksowy z nadzorem, projekt pod klucz

6. Budżet na wykończenie projektowanej powierzchni

7. Kwota jaką mogę przeznaczyć na usługę projektową

8. Sposób w jaki chcę komunikować się z projektantem (czy wystarczą mi tylko rozmowy telefoniczne lub kontakt online (maile, Skype lub Zoom) czy istotny jest dla mnie kontakt także osobisty, wizyty projektanta na budowie, wspólne wyjazdy do sklepów

9. Czy mam własne ekipy remontowe czy liczę na rekomendacje architekta wnętrz


Jeżeli przygotujesz sobie taką listę i zaznaczysz, które są najistotniejsze i z nich absolutnie nie zrezygnujesz/nie nagniesz się będzie jeszcze łatwiej.

Teraz będę omawiać wszystkie aspekty według kolejności listy.


RODZAJ PROJEKTOWANEJ PRZESTRZENI I METRAŻ


Wielu projektantów wnętrz nie podejmuje się każdego projektu. I musisz mieć tego świadomość. Są biura projektowe, które projektują tylko domy lub tylko mieszkania, ale od określonego metrażu np. od 80m2. Inne z kolei nie projektują wybranej części domu (łazienka, kuchni i salon, a pozostałe pomieszczenia urządzacie sami) lub tylko pojedynczego pomieszczenia.


DOSTĘPNOŚĆ PROJEKTANTA


Tutaj zacznę od tego, że im szybciej zgłosisz się do projektanta tym lepiej. Często idealnym momentem jest etap dziury w ziemi. Daje to bardzo dużą możliwość zmian w układzie funkcjonalnym bez późniejszych dodatkowych przeróbek.


Musisz mieć na uwadze fakt, że architekci wnętrz pracują na kalendarzu. Każdy etap wymaga konkretnej ilości czasu, dlatego jeżeli chcesz projekt „na już”, bo zaraz wchodzi elektryk i hydraulik to nikłe szanse, że ktoś będzie mieć od ręki wolne terminy. Kolejny ważny aspekt to fakt, że usługa projektowa to nie jest kliknięcie kilka razy coś w programie tylko praca trwająca minimum 3 miesiące.




STYLISTYKA


Czyli to co przychodzi jako pierwsze przy szukaniu projektanta wnętrz. I to rzeczywiście jest bardzo ważny punkt. Jeżeli zarówno Ty jak i architekt macie podobny styl to współpraca obopólnie będzie przebiegać zdecydowanie łatwiej.


Zwróć tutaj uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Może być tak, że podoba Ci się estetyka danego projektanta, a nie stylistyka. To są dwie różne rzeczy.

Upraszczając- oglądasz projekty danej pracowni, np. są one w większości w stylu loftowym i rustykalnym. Podobają Ci się one jako wnętrza, według Ciebie wszystko jest gustownie dobrane i zestawione, jednak Ty chcesz mieć dom w stylu Japandi.

I tutaj może (ale nie musi) zdarzyć się tak, że ta pracownia projektuje tylko wnętrza loftowe i rustykalne. Więc mimo wspólnej estetyki „nie dogadacie się”, bo pracownia nie zdecyduje się na projekt Japandi.


Bierz pod uwagę fakt, że nie każdy projektant projektuje w każdym stylu. Co raz więcej architektów wnętrz projektuje tylko w bliskich im stylach



Ja bardzo lubię eleganckie wnętrza, które mają to coś. Projekty pracowni Create Design, Gdańsk



RODZAJ PROJEKTU


Ja (czyli pracownia projektowa Create Design Gdańsk) nie oferuje w ogóle samych wizualizacji. Zrezygnowałam z tego, ponieważ uważam, że wizualizacja to nie jest to samo co projekt, czego klienci niby są świadomi. Jednak w praktyce często okazywało się, że nie są.

Z wizualizacji nie jesteśmy w stanie odczytać odległości, wysokości czy innych rozwiązań technicznych. I jak w przypadku salonu (choć nie zawsze) może okazać się, że sofa w tą czy w tamtą nie zrobi różnicy tak już przy łazienkach i kuchniach czasem każdy centymetr ma znaczenie.


Jeżeli jesteś zainteresowany tylko wizualizacjami- sprawdź czy dany projektant oferuje coś takiego. Być może chcesz projekt z nadzorem? Albo pod klucz ? (czym jest projekt pod klucz pisałam tutaj). Nie każda pracownia to oferuje, bo nie są to standardowe usługi oferowane przez wszystkie biura.



BUDŻET NA REMONT I KWOTA ZA USŁUGĘ PROJEKTOWĄ


Tak, zgadza się, my Polacy nie lubimy rozmawiać o pieniądzach, ale niestety czasem (a w przypadku remontów nawet często) trzeba. Ty jako inwestor wiesz ile możesz/chcesz przeznaczyć pieniędzy na daną inwestycję.

Być może ciężko Ci ocenić jaka kwota jest wystarczająca na dany standard (zapraszam do lektury tutaj gdzie podsumowuję średnie stawki za m2 końcówka roku 2022).


Musisz zdawać sobie sprawę, że część architektów podejmuje się projektów tylko i wyłącznie jeżeli jesteś w stanie przeznaczyć kwotę X minimum za m2.


Przyjrzyj się też projektom wybranych pracowni. Jeżeli zakładasz, że wiele rozwiązań w Twoim wnętrzu będzie bazować na gotowych meblach dostępnych w popularnych sklepach, a dana pracownia pokazuje realizacje z meblami robionymi na zamówienie to może też być sygnał, że na innych budżetach pracuje ten architekt.


No i sama kwota za projekt. Każdy projektant wycenia swoją pracę indywidualnie. I ocenianie go tylko przez pryzmat ceny jest błędne i krzywdzące. To Ty musisz sam wiedzieć czy dany zakres cenowy jest dla Ciebie możliwy lub akceptowalny.


SPOSÓB KOMUNIKACJI Z PROJEKTANTEM WNĘTRZ


Wiem, że może zabrzmi to dziwnie, ale prawda jest taka, że każdy ustala własne zasady pracy i warunki współpracy. Kluczem jest to, aby Twoje oczekiwania „przecięły się” z warunkami projektanta. Dlatego zanim zdecydujesz się na współpracę, warto, abyś poznał wszystkie zasady, żeby nie było później rozczarowania…


Zaczynając od biur, które działają głównie online lub będą z Tobą współpracować tylko online, bo są np. z drugiego końca Polski. W takich przypadkach musisz liczyć się z tym, że raczej nigdy na żywo nie zobaczysz osoby z którą będziesz współpracować. Pierwsza rozmowa badająca potrzeby najprawdopodobniej odbędzie się za pośrednictwem jakiejś aplikacji typu Skype czy Zoom. A pozostały kontakt będzie opierać się tylko telefonicznie i mailowo. Wielu osobom to wystarczy. Zastanów się czy Tobie także.


Być może uznasz, że jednak wolisz kontakt bezpośredni, wspólne wizyty w sklepie czy na budowie.


Kolejnym aspektem jest kontakt już po zakończonym projekcie. Czy wykonawca gdy będzie miał jakieś wątpliwości czy pytania do projektu będzie mógł skontaktować się z architektem?

Czy kontakt taki będzie w cenie projektu? Rzadko, bo rzadko, ale słyszałam o takich biurach gdzie za każdy telefon po projekcie naliczana była opłata…


EKIPY REMONTOWE


Projekt projektem, ale ktoś musi go zrealizować. Masz godną polecenia swoją ekipę? A może chcesz, aby projektant polecił Ci kogoś sprawdzonego. Albo chcesz to całkowicie zlecić architektowi?

Sprawdź także czy dane biuro oferuje takie usługi.

Ja mogę ze swojej strony powiedzieć, że na terenie Trójmiasta i okolic oferuję nadzór z moimi sprawdzonymi ekipami oraz realizuję z nimi projekty pod klucz.




NO I…..TO COŚ


Jest jeszcze jeden punkt, którego nie ma na liście- jest to tzw. to coś; faktor X czy „chemia”. Są takie czynniki, których nie widzimy, nie rozumiemy, a dzieją się same. Być może sposób komunikacji, zdjęcie profilowe, fakt, że ktoś lubi zwierzęta czy gotować sprawi, że poczujemy, że dogadamy się z tym projektantem.


Dlaczego o tym mówię?


Współpraca z projektantem to czas minimum 3 miesięcy. Wpuszczasz go do swojego domu i życia. Projektant będzie wiedział bardzo dużo o Tobie, czasem nawet o intymnych sprawach, które są po prostu niezbędne do wykonania projektu dla Ciebie. Warto, abyś wybrał kogoś komu po ludzku zaufasz i będziesz w stanie powierzyć wiele prywatnych wiadomości.



Zapraszam do współpracy

Klaudia Dawidowska/Projektant Wnętrz Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice


bottom of page